class="post-template-default single single-post postid-281109 single-format-standard custom-background group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5 vc_responsive"
High School Basketball Results | KTIC Radio

High School Basketball Results

High School Basketball Results

High School basketball results from Friday:

 

Arapahoe 61, Wauneta-Palisade 49

Bertrand 48, Blue Hill 41

Cambridge 55, Hershey 46

Southwest 62, Elwood 45

Tri County 53, Diller-Odell 46

Wynot 58, Crofton 37

Alliance Tournament

Alliance 56, Crawford 44

Bridgeport 66, Mitchell 49

Ashland-Greenwood Tournament

Archbishop Bergan 51, Ashland-Greenwood 35

Omaha Roncalli 63, Plattsmouth 42

Bancroft-Rosalie Tournament

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 54, Guardian Angels 34

Howells/Dodge 67, Homer 38

Bishop LeBlond, Mo. Tournament

St. Michael, Mo. 58, Falls City 46

Bishop Nuemann Tournament

Bishop Neumann 72, Auburn 59

Wahoo 59, Seward 56

Boone Central Tournament

Bennington 61, Adams Central 39

Boone Central/Newman Grove 49, Broken Bow 45

Brady Tournament

Anselmo-Merna 83, Hitchcock County 42

Brownell-Talbot Tournament

Elmwood-Murdock 60, Fort Calhoun 41

Logan View-Scribner-Snyder 67, Omaha Brownell-Talbot 29

Cabela’s Holiday Shootout
Consolation Semifinal

Gering 59, Chase County 52

Semifinal

Beatrice 59, Sidney 45

Chadron Tournament

Hemingford vs. Chadron, ppd.

Valentine 66, Custer, S.D. 38

Clearwater/Orchard Holiday Tournament
Third Place

CWC 70, Ewing 32

Championship

Clearwater/Orchard 49, Elkhorn Valley 38

Columbus Holiday Tournament
Consolation

Schuyler 63, Twin River 55

Columbus Scotus Tournament
Consolation

Schuyler 63, Twin River 55

Championship

Columbus Scotus 65, Columbus Lakeview 40

Creighton Tournament

Creighton 61, Boyd County 55

Wausa 61, Bloomfield 52

David City Tournament

Aquinas 46, Douglas County West 34

Sutton 63, David City 48

Doane Tournament

Crete 60, Ralston 27

Omaha Skutt Catholic 59, Grand Island Northwest 41

Elm Creek Tournament

Cozad 64, Elm Creek 47

Doniphan-Trumbull 73, Gibbon 47

Freeman Tournament

Freeman 40, Falls City Sacred Heart 33

Syracuse 57, Nebraska City Lourdes 51

GNAC Tournament
Consolation Semifinal

Columbus 60, Lexington 47

Hastings 77, McCook 41

Semifinal

Kearney 71, Scottsbluff 42

Norfolk 51, North Platte 37

Grand Island Central Catholic Tournament

Gothenburg 61, Fillmore Central 57

Grand Island Central Catholic 50, Fullerton 32

Great Northeast Nebraska Tournament
Consolation Semifinal

Laurel-Concord/Coleridge 54, Gordon/Rushville 49

Norfolk Catholic 62, Pender 41

Semifinal

Hartington Cedar Catholic 48, West Point-Beemer 46

Wayne 60, Arlington 48

Gretna Christmas Tournament

Gretna 70, Aurora 67

Lincoln Pius X 72, Omaha Gross Catholic 36

Hampton Tournament

Harvard 44, Wilcox-Hildreth 34

Kenesaw 83, Hampton 51

Heartland Athletic Conference Tournament
Consolation Semifinal

Fremont 42, Lincoln Southeast 36

Lincoln Southwest 65, Lincoln Northeast 58

Semifinal

Lincoln East 77, Lincoln High 65

Lincoln North Star 47, Grand Island 41

Heartland Lutheran Tournament
Consolation

Central Valley 44, Heartland Lutheran 37

Championship

Giltner 63, Ansley-Litchfield 49

Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament

Deshler 58, Pawnee City 57

Humboldt/Table Rock-Steinauer 52, Johnson-Brock 49

Kearney Catholic Holiday Tournament

Amherst 45, North Platte St. Patrick’s 40

Ogallala 48, Kearney Catholic 45

Lincoln Lutheran Holiday Tournament

Lincoln Lutheran 75, Fairbury 40

Malcolm Tournament

Oakland-Craig 60, Centennial 48

Wilber-Clatonia 34, Malcolm 30

Maywood Holiday Tournament

Loomis 68, Maywood-Hayes Center 31

Mead Holiday Tournament

Santee 54, Mead 33

Consolation

Omaha Christian Academy 57, Osceola 47

Nebraska Wesleyan Holiday Tournament
Semifinal

Bruning-Davenport/Shickley 42, Louisville 35

Nebraska Christian 45, Humphrey St. Francis 33

North Bend Central Holiday Tournament

Elkhorn Mount Michael 54, Nebraska City 21

Omaha Concordia 67, North Bend Central 57

Randolph Holiday Tournament

Humphrey/Lindsay Holy Family 63, Plainview 54

Randolph 64, Winside 53, OT

Ravenna Holiday Tournament
Consolation Final

Centura 60, Overton 58

Championship

Riverside 52, Ravenna 48

Shelby Tournament
Consolation

Friend 49, Clarkson/Leigh 33

Championship

Arcadia-Loup City 40, Shelby/Rising City 35

Shootout on the Elkhorn Tournament
Consolation Semifinal

Battle Creek 57, Neligh-Oakdale 41

Lutheran High Northeast 53, Wakefield 29

Semifinal

Ponca 48, Pierce 32

Winnebago 88, Wisner-Pilger 61

Silver Lake Holiday Tournament
Consolation

Shelton 63, Silver Lake 56

Championship

Exeter/Milligan 61, Alma 44

St. Paul Holiday Tournament

Milford 68, St. Paul 59

Wood River 47, Sandy Creek 21

Stanton Holiday Tournament
Consolation

Hartington-Newcastle 46, Stanton 30

Championship

O’Neill 60, West Holt 43

Stuart Holiday Tournament
Championship

Ainsworth 45, Stuart 42

Ord 49, North Central 31

Superior Tournament

Franklin 37, Red Cloud 24

Lawrence-Nelson 49, Superior 42

Verdigre Holiday Tournament
Consolation

St. Mary’s 59, St. Edward 40

Championship

Niobrara/Verdigre 65, Osmond 54

Waverly Tournament

Lincoln Christian 63, Waverly 48

Weeping Water Holiday Tournament
Consolation Final

East Butler 46, Weeping Water 22

Championship

Sterling 54, McCool Junction 39

York Tournament
Consolation

Platteview 65, Elkhorn 33

Championship

York 52, Hastings St. Cecilia 49

GIRLS BASKETBALL

Blue Hill 66, Bertrand 29

Elwood 55, Southwest 45

Heartland 57, Palmer 22

Hershey 67, Cambridge 44

Tri County 37, Diller-Odell 32

Wauneta-Palisade 51, Arapahoe 38

Alliance Tournament

Alliance 56, Crawford 15

Mitchell 68, Bridgeport 32

Ashland-Greenwood Tournament

Archbishop Bergan 57, Ashland-Greenwood 21

Omaha Roncalli 53, Plattsmouth 48

Bancroft-Rosalie Tournament

Howells/Dodge 53, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 52

Bishop LeBlond, Mo. Tournament

Falls City 47, St. Joseph Christian, Mo. 44

Bishop Neumann Tournament

Bishop Neumann 55, Auburn 41

Seward 50, Wahoo 46

Boone Central Tournament

Bennington 40, Broken Bow 25

Boone Central/Newman Grove 46, Adams Central 36

Brady Tournament

Brady 55, Elba 10

Hitchcock County 44, Anselmo-Merna 38

Brownell-Talbot Tournament

Elmwood-Murdock 53, Logan View-Scribner-Snyder 31

Omaha Brownell-Talbot 48, Fort Calhoun 47

Cabela’s Holiday Shootout
Semifinal

Gering 46, Chase County 44

Sidney 48, Beatrice 35

Chadron Tournament

Custer, S.D. 55, Valentine 40

Hemingford vs. Chadron, ppd.

Clearwater/Orchard Tournament
Consolation

Elkhorn Valley 59, Clearwater/Orchard 31

Championship

CWC 50, Ewing 47

Columbus Scotus (Columbus Holiday)
Consolation

Twin River 58, Schuyler 20

Championship

Columbus Scotus 52, Columbus Lakeview 27

Creighton Tournament (Holiday)

Boyd County 54, Creighton 23

Wausa 50, Bloomfield 30

David City Tournament

Aquinas 57, Douglas County West 34

David City 39, Sutton 33

Doane Tournament (Doane College Ath. Club)

Crete 43, Ralston 42

Grand Island Northwest 47, Omaha Skutt Catholic 39

Elm Creek Tournament

Doniphan-Trumbull 62, Gibbon 31

Elm Creek 51, Cozad 45

Freeman Tournament

Falls City Sacred Heart 30, Freeman 18

Nebraska City Lourdes 33, Syracuse 28

GNAC Tournament
Consolation Semifinal

North Platte 47, Lexington 41

Scottsbluff 64, McCook 55

Semifinal

Hastings 33, Norfolk 29

Kearney 50, Columbus 39

Grand Island Central Catholic Tournament

Fillmore Central 45, Gothenburg 42

Grand Island Central Catholic 50, Fullerton 31

Great Northeast Nebraska Shootout
Consolation Semifinal

Gordon/Rushville 51, Laurel-Concord/Coleridge 40

West Point-Beemer 46, Pender 44

Semifinal

Hartington Cedar Catholic 53, Norfolk Catholic 45

Wayne 46, Arlington 30

Gretna Tournament

Aurora 47, Gretna 45

Lincoln Pius X 36, Omaha Gross Catholic 24

Hampton Tournament

Kenesaw 45, Hampton 44

Wilcox-Hildreth 49, Harvard 31

Heartland Athletic Conference Tournament
Consolation Semifinal

Lincoln Northeast 52, Grand Island 47

Lincoln Southeast 47, Lincoln North Star 38

Semifinal

Lincoln East 52, Fremont 46

Lincoln Southwest 37, Lincoln High 22

Heartland Lutheran Tournament

Ansley-Litchfield 39, Central Valley 20

Giltner 56, Heartland Lutheran 34

Humboldt/Table Rock-Steinauer Tournament

Deshler 51, Pawnee City 27

Johnson-Brock 61, Humboldt/Table Rock-Steinauer 28

Kearney Catholic Tournament (KCHS)

Kearney Catholic 63, Ogallala 38

North Platte St. Patrick’s 57, Amherst 20

Lincoln Lutheran Tournament

Lincoln Lutheran 71, Holdrege 40

Raymond Central 50, Fairbury 38

Malcolm Tournament

Malcolm 36, Centennial 31

Oakland-Craig 56, Wilber-Clatonia 18

Maywood Tournament

Hyannis 56, Maywood-Hayes Center 40

Loomis 65, Stapleton 34

Mead Tournament
Consolation

Mead 44, Osceola 23

Championship

Santee 38, Omaha Christian Academy 37

Nebraska Wesleyan Holiday Tournament
Consolation Semifinal

Tekamah-Herman 50, Parkview Christian 14

Thayer Central 46, Southern 39

Semifinal

Bruning-Davenport/Shickley 53, Louisville 50

Humphrey St. Francis 65, Nebraska Christian 44

North Bend Central Holiday Tournament

Nebraska City 48, Omaha Duchesne Academy 42

Omaha Concordia 60, North Bend Central 53

Omaha Metro Tournament
First Round

Bellevue West 62, Millard West 57

Millard North 62, Bellevue East 20

Millard South 64, Omaha Bryan 22

Omaha Marian 57, Omaha Northwest 56

Omaha North 60, Elkhorn South 48

Omaha Westside 72, Omaha Burke 41

Papillion-LaVista 78, Omaha South 63

Papillion-LaVista South 54, Omaha Benson 53

Randolph Tournament (Holiday)

Humphrey/Lindsay Holy Family 51, Plainview 28

Randolph 50, Winside 5

Ravenna Holiday Tournament
Consolation

Overton 46, Riverside 35

Championship

Ravenna 42, Centura 38

Shelby Tournament
Consolation

Shelby/Rising City 37, Arcadia-Loup City 33

Championship

Clarkson/Leigh 40, Friend 35

Shootout on the Elkhorn
Consolation Semifinal

Lutheran High Northeast 53, Wakefield 29

Winnebago 77, Neligh-Oakdale 53

Semifinal

Battle Creek 52, Wisner-Pilger 42

Ponca 42, Pierce 41

Silver Lake Tournament
Consolation

Silver Lake 34, Shelton 26

Championship

Exeter/Milligan 63, Alma 43

St. Paul Tournament

Milford 39, St. Paul 23

Wood River 52, Sandy Creek 39

Stanton Tournament (Holiday)
Consolation

O’Neill 50, West Holt 47

Championship

Stanton 49, Hartington-Newcastle 40, OT

Stuart Tournament

Ord 63, North Central 60

Consolation

Stuart 31, Ainsworth 26

Superior Tournament

Red Cloud 42, Franklin 28

Superior 56, Lawrence-Nelson 26

Verdigre Tournament
Consolation

St. Mary’s 54, St. Edward 17

Championship

Niobrara/Verdigre 60, Osmond 34

Waverly Tournament

Lincoln Christian 50, Waverly 42

Norris 52, South Sioux City 46

Weeping Water Holiday Tournament
Consolation

Lewiston 46, Cedar Bluffs 45

Sterling 45, East Butler 42

Championship

Conestoga 59, Weeping Water 54

McCool Junction 47, Dorchester 30

York Tournament

Hastings St. Cecilia 44, York 41, 2OT

Championship

Elkhorn 54, Platteview 38

 

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

© 2018 Nebraska Rural Radio Association. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information
Share: