class="post-template-default single single-post postid-379643 single-format-standard custom-background group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.1 vc_responsive"
Wisner-Pilger Sports Boosters Track Meet | KTIC Radio

Wisner-Pilger Sports Boosters Track Meet

Wisner-Pilger Sports Boosters Track Meet

From Tuesday:

Wisner-Pilger High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 9:01 PM 4/16/2019 Page 1
W-P Sports Boosters 2019 – 4/16/2019
Wisner-Pilger High School
Results – TRACK AND FIELD
Event 74 Girls Shot Put
Name Yr School Finals
Finals
1 Waterman, Aspin Wisner-Pilge 35-00.50 10
2 Reis, Emily Homer 33-04.00 8
3 Brester, Lexie Howells-Dodg 31-00.00 6
4 Gooch, Cassidy Wisner-Pilge 29-06.50 4
5 Liermann, Hilary Wisner-Pilge 29-02.00 2
6 Prusa, Erin Howells-Dodg 28-05.50 1
Event 76 Boys Shot Put
Name Yr School Finals
Finals
1 Gardea, Israel Wakefield 49-00.00 10
2 Hegemann, Lane Howells-Dodg 41-01.50 8
3 Camarena, Alex Wakefield 38-06.00 6
4 Clause, Gavyn Elkhorn Vall 38-01.00 4
5 Donnelly, Cheyenne Homer 37-08.00 2
6 Rautenberg, Carter Elkhorn Vall 35-02.00 1
Event 78 Girls Discus Throw
Name Yr School Finals
Finals
1 Prusa, Erin Howells-Dodg 118-01 10
2 Gooch, Cassidy Wisner-Pilge 105-08 8
3 Lundahl, Anna Wakefield 98-08 6
4 Reis, Emily Homer 82-11 4
5 Vacha, Jadyn Cedar Bluffs 82-00 2
6 Patocka, Delaney Mead 81-09 1
Event 81 Boys Discus Throw
Name Yr School Finals
Finals
1 Huerta, Alex Homer 133-00 10
2 Gardea, Israel Wakefield 122-05 8
3 Hegemann, Lane Howells-Dodg 118-01 6
4 Heller, Colby Wisner-Pilge 117-03 4
5 Rautenberg, Carter Elkhorn Vall 111-01 2
6 Bayer, R.J. Howells-Dodg J111-01 1
Event 23 Girls High Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Wegner, Jordan Wisner-Pilge 5-01.00 10
2 Harris, Dylan Homer 4-10.00 8
3 Nall, Olivia Elkhorn Vall 4-08.00 6
4 Larson, Alexis Elkhorn Vall 4-06.00 4
5 Nelsen, Alison Homer J4-06.00 2
6 Siemens, Fenja Cedar Bluffs 4-04.00 0.5
6 Meyer, Adison Wisner-Pilge 4-04.00 0.5
Event 84 Boys High Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Page, Logan Parkview Chr 5-10.00 10
2 Ollendick, Braedyn Elkhorn Vall 5-08.00 8
3 Platter, Josh Parkview Chr 5-06.00 6
4 Thiesen, Mason Cedar Bluffs 5-04.00 4
5 Schaecher, Brock Elkhorn Vall J5-04.00 2
6 Sindelar, Blake Howells-Dodg 5-02.00 1
Event 86 Girls Pole Vault
Name Yr School Finals
Finals
1 Miller, Amber Elkhorn Vall 9-00.00 10
2 Svoboda, Kayla Wisner-Pilge 8-06.00 8
3 Larson, Alisha Elkhorn Vall 6-06.00 6
4 Hasebroock, Taylor Elkhorn Vall 6-00.00 4
5 Scholting, Reagan Wisner-Pilge 5-06.00 2
Event 26 Boys Pole Vault
Name Yr School Finals
Finals
1 Bennett, Hunter Elkhorn Vall 11-00.00 10
2 Miller, Adam Elkhorn Vall 10-06.00 8
3 Larson, Conner Elkhorn Vall 7-00.00 6
Event 90 Girls Long Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 16-07.75 10
2 Rystrom, Sierra Elkhorn Vall 15-07.00 8
3 Modlin, Karrena Homer 15-06.50 6
4 Halbmaier, Rebecca Mead 15-05.50 4
5 Sukstorf, Kalley Cedar Bluffs 15-05.00 2
6 Shanahan, Skylar Cedar Bluffs 14-10.50 1
Event 92 Boys Long Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Page, Logan Parkview Chr 20-02.50 10
2 Platter, Josh Parkview Chr 19-04.00 8
3 Demke, Jeffery Wakefield 19-00.75 6
4 Howard, Hunter Elkhorn Vall 19-00.50 4
5 Pokorny, Darrin Howells-Dodg 18-11.25 2
6 Tweedy, Cale Mead 18-10.50 1
Event 94 Girls Triple Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Halbmaier, Rebecca Mead 32-01.00 10
2 Modlin, Karrena Homer 31-02.50 8
3 Gale, Bria Elkhorn Vall 31-00.50 6
4 Black, Carney Elkhorn Vall 30-05.50 4
5 Sukstorf, Kalley Cedar Bluffs 30-02.50 2
6 Al-Khafaji, Lindsey Wakefield 28-07.50 1
Event 97 Boys Triple Jump
Name Yr School Finals
Finals
1 Page, Logan Parkview Chr 43-00.00 10
2 Tweedy, Cale Mead 41-08.00 8
3 Peitz, Solomon Wakefield 40-10.00 6
Wisner-Pilger High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 9:01 PM 4/16/2019 Page 2
W-P Sports Boosters 2019 – 4/16/2019
Wisner-Pilger High School
Results – TRACK AND FIELD
Finals … (Event 97 Boys Triple Jump)
Name Yr School Finals
4 Arenas, Nick Wakefield 38-06.00 4
5 Evans, Brandon Elkhorn Vall 38-04.00 2
6 Bennett, Reed Elkhorn Vall 37-04.00 1
Event 21 Girls 4×800 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Howells-Dodge A 11:09.41 10
1) Brester, Jessi 2) Pokorny, Riley
3) Ratzlaff, Jaedyn 4) Praest, Lilly
2 Elkhorn Valley A 11:25.13 8
1) Black, Carney 2) Frey, Kim
3) Nall, Olivia 4) Bacon, Erica
3 Wakefield A 11:51.07 6
1) Borg, Rachel 2) Skagseth, Mathilde
3) Gonzalez, Maria 4) Mattes, Kaliegh
4 Parkview Christian A 12:09.67 4
1) Anderson, Anessa 2) Cole, Kennedy
3) Sundermann, Asia 4) Anderson, Abby
5 Mead A 12:13.96 2
1) Langemeier, Riley 2) Hrdlicka, Kyla
3) Popken, Grace 4) Kuhr, Laura
6 Wisner-Pilger HS A 13:46.35 1
1) Raabe, Claire 2) Baier, Kaci
3) Waterman, Aspin 4) Granaci, Carolina
Event 22 Boys 4×800 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Wakefield A 8:49.86 10
1) Heitz, Jack 2) Lopez, Charlie
3) Peitz, Gabe 4) Heitz, Sam
2 Howells-Dodge A 9:03.94 8
1) Brester, Josh 2) Pokorny, Darrin
3) Sindelar, Blake 4) Steffensmeier, Austin
3 Wisner-Pilger Boys A 9:09.42 6
1) Ruskamp, Beau 2) Biermann, Payton
3) Hawk, Cole 4) Ruskamp, Calby
4 Homer A 10:22.83 4
1) Lander, Grant 2) Gaarder, Carson
3) Burkhart, Tyler 4) Weber, Easton
5 Mead A 10:30.72 2
1) Else, Justin 2) Carritt, A.J.
3) Georgopoupolous, George 4) Munter, Jackson
6 Elkhorn Valley A 10:35.55 1
1) Furstenau, Walter 2) Smith, Damian
3) Rystrom, Colten 4) Wright, Dylan
Event 43 Girls 100 Meter Hurdles
Name Yr School Prelims
Preliminaries
1 Svoboda, Kayla Wisner-Pilge 16.62q
2 Ollendick, Hannah Elkhorn Vall 18.15q
3 Fleetwood, Haley Elkhorn Vall 18.65q
4 Cappellano, Alyssa Howells-Dodg 19.27q
5 Vavra, Annie Homer 20.49q
6 Chamberlain, Aerial Homer 20.75q
Event 98 Girls 100 Meter Dash
Name Yr School Prelims
Preliminaries
1 Shanahan, Skylar Cedar Bluffs 13.28q
2 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 13.42q
3 Chase, Breanna Wakefield 13.96q
4 Bokemper, Courtney Wakefield 14.18q
5 Macholan, Brooklyn Howells-Dodg 14.33q
6 Rystrom, Sierra Elkhorn Vall 14.42q
Event 48 Boys 100 Meter Dash
Name Yr School Prelims
Preliminaries
1 Godinez, Esgar Wakefield 11.53q
2 Harder, Dylon Wakefield 11.88q
3 Petersen, Mitchell Elkhorn Vall 12.06q
4 Samuelson, Dawson Wakefield 12.21q
5 Krick, Kolton Elkhorn Vall 12.25q
6 Lihs, Caleb Mead 12.30q
Event 5 Girls 400 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 1:01.55 10
2 Halbmaier, Rebecca Mead 1:06.52 8
3 Chase, Breanna Wakefield 1:07.76 6
4 Langemeier, Riley Mead 1:09.03 4
5 Grovijohn, Jill Howells-Dodg 1:09.23 2
6 Skagseth, Mathilde Wakefield 1:09.53 1
Event 6 Boys 400 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Arenas, Nick Wakefield 54.53 10
2 Huerta, Jacob Homer 55.56 8
3 Bokemper, Logan Wakefield 56.66 6
4 Samuelson, Dawson Wakefield 57.61 4
5 Ruskamp, Beau Wisner-Pilge 57.92 2
6 Hawk, Cole Wisner-Pilge 58.27 1
Event 11 Girls 3200 Meter Run
SUPER WATERFALL
Name Yr School Finals
Finals
1 Dolph, Jamie Wakefield 13:08.82 10
2 Risch, Shelby Howells-Dodg 14:39.51 8
3 Hrdlicka, Kyla Mead 15:03.44 6
4 Hasebroock, Taylor Elkhorn Vall 15:41.80 4
5 Sundermann, Asia Parkview Chr 15:56.15 2
6 Raabe, Claire Wisner-Pilge 16:58.96 1
Wisner-Pilger High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 9:01 PM 4/16/2019 Page 3
W-P Sports Boosters 2019 – 4/16/2019
Wisner-Pilger High School
Results – TRACK AND FIELD
Event 12 Boys 3200 Meter Run
SUPER WATERFALL
Name Yr School Finals
Finals
1 Bennett, Hunter Elkhorn Vall 11:17.07 10
2 Biermann, Payton Wisner-Pilge 11:55.31 8
3 Ludwig, Dylan Wisner-Pilge 12:09.49 6
4 Johnson, Couy Wakefield 12:11.49 4
5 Chase, Jeremiah Wakefield 12:44.78 2
6 Smith, Damian Elkhorn Vall 13:35.42 1
Event 100 Girls 200 Meter Dash
Name Yr School Prelims
Preliminaries
1 Shanahan, Skylar Cedar Bluffs 28.81q
2 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 29.57q
3 Langemeier, Riley Mead 29.90q
4 Brudigam, Kassidy Wakefield 30.04q
5 Fleetwood, Haley Elkhorn Vall 30.73q
6 Baker, Katie Homer 30.74q
Event 52 Boys 200 Meter Dash
Name Yr School Prelims
Preliminaries
1 Godinez, Esgar Wakefield 24.12q
2 Erb, Justin Wakefield 24.56q
3 Hurley, John Parkview Chr 25.10q
4 Samuelson, Dawson Wakefield 25.26q
5 Gunleiksrud, Gaute Howells-Dodg 25.43q
6 Bayer, R.J. Howells-Dodg 25.45q
Event 43 Girls 100 Meter Hurdles
Name Yr School Finals
Finals
1 Svoboda, Kayla Wisner-Pilge 16.67 10
2 Ollendick, Hannah Elkhorn Vall 17.98 8
3 Cappellano, Alyssa Howells-Dodg 18.96 6
4 Fleetwood, Haley Elkhorn Vall 19.04 4
5 Vavra, Annie Homer 20.26 2
6 Chamberlain, Aerial Homer 20.86 1
Event 44 Boys 110 Meter Hurdles
Name Yr School Finals
Finals
1 Ollendick, Braedyn Elkhorn Vall 16.96 10
2 Nuernberger, Seth Wakefield 19.16 8
3 Thiesen, Mason Cedar Bluffs 19.23 6
4 Pokorny, Darrin Howells-Dodg 19.25 4
5 Tinsley, Divon Wakefield 19.95 2
6 Tinsley, Zephan Wakefield 19.97 1
Event 98 Girls 100 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Shanahan, Skylar Cedar Bluffs 13.12 10
2 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 13.66 8
3 Chase, Breanna Wakefield 14.12 6
4 Bokemper, Courtney Wakefield 14.43 4
5 Macholan, Brooklyn Howells-Dodg 14.49 2
6 Larsen, Ronja Wisner-Pilge 14.60 1
Event 48 Boys 100 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Godinez, Esgar Wakefield 11.71 10
2 Harder, Dylon Wakefield 12.01 8
3 Petersen, Mitchell Elkhorn Vall 12.20 6
4 Hurley, John Parkview Chr 12.30 4
5 Krick, Kolton Elkhorn Vall 12.31 2
6 Samuelson, Dawson Wakefield 12.37 1
Event 58 Girls 800 Meter Run
Name Yr School Finals
Finals
1 Felty, Jaden Mead 2:39.97 10
2 Borg, Rachel Wakefield 2:48.36 8
3 Brester, Jessi Howells-Dodg 2:50.46 6
4 Meyer, Adison Wisner-Pilge 2:51.67 4
5 Frey, Kim Elkhorn Vall 2:52.93 2
6 Nall, Olivia Elkhorn Vall 2:57.31 1
Event 8 Boys 800 Meter Run
Name Yr School Finals
Finals
1 Brester, Josh Howells-Dodg 2:08.51 10
2 Ruskamp, Calby Wisner-Pilge 2:09.72 8
3 Heitz, Sam Wakefield 2:12.57 6
4 Lopez, Charlie Wakefield 2:13.55 4
5 Miller, Adam Elkhorn Vall 2:15.82 2
6 Steffensmeier, Austin Howells-Dodg 2:18.39 1
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
Name Yr School Finals
Finals
1 Svoboda, Kayla Wisner-Pilge 48.85 10
2 Ollendick, Hannah Elkhorn Vall 53.50 8
3 Black, Carney Elkhorn Vall 54.88 6
4 Cappellano, Alyssa Howells-Dodg 56.25 4
5 Gale, Bria Elkhorn Vall 56.73 2
6 Wegner, Jordan Wisner-Pilge 57.28 1
Event 112 Boys 300 Meter Hurdles
Name Yr School Finals
Finals
1 Arenas, Nick Wakefield 43.49 10
2 Ollendick, Braedyn Elkhorn Vall 45.37 8
3 Huerta, Alex Homer 45.44 6
4 Tinsley, Zephan Wakefield 46.30 4
5 Bennett, Reed Elkhorn Vall 46.54 2
6 Pokorny, Darrin Howells-Dodg 46.73 1
Wisner-Pilger High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 9:01 PM 4/16/2019 Page 4
W-P Sports Boosters 2019 – 4/16/2019
Wisner-Pilger High School
Results – TRACK AND FIELD
Event 100 Girls 200 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Shanahan, Skylar Cedar Bluffs 27.74 10
2 Kneifl, Lindsey Wisner-Pilge 27.80 8
3 Brudigam, Kassidy Wakefield 29.93 6
4 Langemeier, Riley Mead 29.99 4
5 Baker, Katie Homer 31.03 2
6 Fleetwood, Haley Elkhorn Vall 31.21 1
Event 52 Boys 200 Meter Dash
Name Yr School Finals
Finals
1 Godinez, Esgar Wakefield 23.83 10
2 Erb, Justin Wakefield 24.65 8
3 Samuelson, Dawson Wakefield 25.34 6
4 Hurley, John Parkview Chr 25.41 4
5 Bayer, R.J. Howells-Dodg 25.71 2
6 Platter, Josh Parkview Chr 25.75 1
Event 9 Girls 1600 Meter Run
SUPER WATERFALL
Name Yr School Finals
Finals
1 Felty, Jaden Mead 6:07.21 10
2 Dolph, Jamie Wakefield 6:07.80 8
3 Praest, Lilly Howells-Dodg 6:17.84 6
4 Black, Carney Elkhorn Vall 6:30.70 4
5 Hrdlicka, Kyla Mead 6:35.97 2
6 Anderson, Abby Parkview Chr 6:39.31 1
Event 10 Boys 1600 Meter Run
SUPER WATERFALL
Name Yr School Finals
Finals
1 Ruskamp, Calby Wisner-Pilge 5:01.44 10
2 Peitz, Gabe Wakefield 5:10.34 8
3 Lopez, Juan Wakefield 5:23.23 6
4 Bennett, Hunter Elkhorn Vall 5:24.54 4
5 Nicola, Blaine Mead 5:36.54 2
6 Ludwig, Dylan Wisner-Pilge 5:43.61 1
Event 114 Boys 4×100 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Wakefield A 46.82 10
1) Harder, Dylon 2) Godinez, Esgar
3) Samuelson, Dawson 4) Erb, Justin
2 Elkhorn Valley A 48.30 8
1) Miller, Adam 2) Petersen, Mitchell
3) Howard, Hunter 4) Krick, Kolton
3 Howells-Dodge A 49.90 6
1) Gunleiksrud, Gaute 2) Sindelar, Blake
3) Belina, Levi 4) Bayer, R.J.
4 Homer A 50.11 4
1) Huerta, Alex 2) Gaarder, Carson
3) Coffin, Joseph 4) Huerta, Jacob
5 Cedar Bluffs A 50.46 2
1) Thiesen, Mason 2) Pleskac, Grant
3) Bulonov, Arsen 4) Goodwin, Dominic
6 Mead A 51.79 1
1) Nicola, Blaine 2) Tweedy, Cale
3) Pickworth, Tyler 4) Lihs, Caleb
Event 66 Girls 4×100 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Wakefield A 55.70 10
1) Valenzuela, Aishah 2) Chase, Breanna
3) Brudigam, Kassidy 4) Bokemper, Courtney
2 Wisner-Pilger HS A 58.15 8
1) Larsen, Ronja 2) Svoboda, Kayla
3) Meyer, Adison 4) Wegner, Jordan
3 Homer A 58.36 6
1) Peters, Jocey 2) Schmidt, Brooklynn
3) Moe, Skylar 4) Baker, Katie
4 Howells-Dodge A 58.75 4
1) Cappellano, Alyssa 2) Grovijohn, Jill
3) Ratzlaff, Jaedyn 4) Macholan, Brooklyn
5 Cedar Bluffs A 59.59 2
1) Sukstorf, Kalley 2) Johnson, Monica
3) Vacha, Jadyn 4) Shanahan, Skylar
6 Mead A 1:01.21 1
1) Holloway, Lauren 2) Oldenburg, Emily
3) Patocka, Delaney 4) Patocka, Demmy
Event 19 Girls 4×400 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Wakefield A 4:39.35 10
1) Chase, Breanna 2) Brudigam, Kassidy
3) Skagseth, Mathilde 4) Valenzuela, Aishah
2 Elkhorn Valley A 4:42.72 8
1) Larson, Alexis 2) Ollendick, Hannah
3) Rystrom, Sierra 4) Bacon, Erica
3 Mead A 4:43.33 6
1) Langemeier, Riley 2) Patocka, Delaney
3) Felty, Jaden 4) Halbmaier, Rebecca
4 Howells-Dodge A 4:57.08 4
1) Brester, Jessi 2) Pokorny, Riley
3) Grovijohn, Jill 4) Ratzlaff, Jaedyn
5 Wisner-Pilger HS A 5:02.66 2
1) Meyer, Adison 2) Waterman, Aspin
3) Wegner, Jordan 4) Larsen, Ronja
6 Parkview Christian A 5:12.98 1
1) Anderson, Anessa 2) Cole, Kennedy
3) Anderson, Abby 4) Platter, Alex
Wisner-Pilger High School Hy-Tek’s MEET MANAGER 9:01 PM 4/16/2019 Page 5
W-P Sports Boosters 2019 – 4/16/2019
Wisner-Pilger High School
Results – TRACK AND FIELD
Event 20 Boys 4×400 Meter Relay
Team Relay Finals
Finals
1 Wakefield A 3:40.49 10
1) Heitz, Jack 2) Godinez, Esgar
3) Bokemper, Logan 4) Erb, Justin
2 Wisner-Pilger Boys A 3:52.06 8
1) Biermann, Payton 2) Ruskamp, Beau
3) Hawk, Cole 4) Ruskamp, Calby
3 Elkhorn Valley A 3:52.98 6
1) Miller, Adam 2) Ollendick, Braedyn
3) Evans, Brandon 4) Howard, Hunter
4 Homer A 4:00.21 4
1) Huerta, Jacob 2) Gaarder, Carson
3) Huerta, Alex 4) Lander, Grant
5 Howells-Dodge A 4:01.07 2
1) Yosten, Mitch 2) Steffensmeier, Austin
3) Bayer, R.J. 4) Sindelar, Blake
6 Mead A 4:10.42 1
1) Nicola, Blaine 2) Else, Justin
3) Lihs, Caleb 4) Doherty, Jared
Women – Team Rankings – 17 Events Scored
1) Wisner-Pilger HS 118.5
2) Elkhorn Valley 104
3) Wakefield 82
4) Howells-Dodge 69
5) Mead 68
6) Homer 47
7) Cedar Bluffs 29.5
8) Parkview Christian 8

© 2019 Nebraska Rural Radio Association. All rights reserved. Republishing, rebroadcasting, rewriting, redistributing prohibited. Copyright Information
Share: