class="page page-id-193726 page-template-default custom-background group-blog masthead-fixed full-width singular wpb-js-composer js-comp-ver-4.12 vc_responsive"
2016 Elections: School Board Results | KTIC Radio

2016 Elections: School Board Results

Election2016Logo_KNEB2016 GENERAL ELECTION RESULTS
SCHOOL BOARD RESULTS
Last updated: 9:15 pm MST Tuesday, November 8, 2016

MORRILL PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #11)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Jim Hessler (I) – Elected
  • elected Richard F. Buford (I) – Elected
  • (______________________) Write In

GERING PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #16)
ELECT 3; 4 YEAR TERM
Scotts Bluff County – 32 of 32 Precincts Reporting

  • elected B.J. Peters (I) – 2,342 (24%)
  • Neal Johnson – 1,535 (16%)
  • Frank L. Marquez – 1,684 (17%)
  • elected Brent Holliday – 2,452 (25%)
  • elected Joshua L. Lacy – 1,755 (18%)

MITCHELL PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #31)
ELECT 3; 4 YEAR TERM
Scotts Bluff County – 32 of 32 Precincts Reporting
Sioux County – 100% Reporting

  • Kyle Lewis – 739 (24%)
  • elected Paul J. Pieper – 891 (28%)
  • elected Brad Helgerson – 761 (24%)
  • elected Shawn A. Fuss – 751 (24%)

SCOTTSBLUFF PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #32)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Paul W. Snyder (I) – Elected
  • elected Terry Gilliland (I) – Elected
  • elected (Write-in)

BAYARD PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #21)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Kim Burry (I) – Elected
  • elected Lisa Ouderkirk – Elected
  • elected Carolyn Applegate (I) – Elected

BRIDGEPORT PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #63)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Kay Anderson (I) – Elected
  • elected Scott Linders (I) – Elected
  • elected Linda Norman (I) – Elected

LEYTON PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #3)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Jed Benish (I) – Elected
  • elected Colleen Cruise (I) – Elected
  • (____________________) Write In

BANNER COUNTY SCHOOLS (DISTRICT #1)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Barbara J. Cross (I) – Elected
  • elected Charity May (I) – Elected
  • elected Wittni Boettcher (I) – Elected

ALLIANCE PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #6)
ELECT 3; 4 YEAR TERM
Box Butte County – 100% Reporting
Morrill County – 10 of 11 Precincts Reporting
Sheridan County – 0 Reporting

  • Deborah Wegehoft (I) – 1,375 (14%)
  • elected Terry Curtiss (I) – 1,766 (18%)
  • elected Karen Trussell – 2,218 (22%)
  • George A. Matulka – 1,511 (15%)
  • Shana Brown – 1,649 (16%)
  • elected Holly J. Heath – 1,564 (15%)

HEMINGFORD PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #10) – WARD A
4 YEAR TERM
Box Butte County – 100% Reporting
Dawes County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • elected Patricia Schumacher (I) – 504 (65%)
  • Darby J. Jespersen – 276 (35%)

HEMINGFORD PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #10) – WARD B
4 YEAR TERM
Box Butte County – 100% Reporting
Dawes County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • elected Rick W. Horstman – 467 (60%)
  • Dan Walters – 314 (40%)

HEMINGFORD PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #10) – WARD C
4 YEAR TERM
Box Butte County – 100% Reporting
Dawes County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • elected Blanche Randolph – 396 (52%)
  • Brett Cullan – 372 (48%)

KIMBALL PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #1)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Heather Norberg (I) – Elected
  • elected Carrie Tabor (I) – Elected
  • elected Clint Cornils (I) – Elected

KIMBALL PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #1)
2 YEAR TERM

  • elected Lynn M. Vogel (I) – Elected

POTTER-DIX PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #9)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Donna Juelfs (I) – Elected
  • elected Bryan R. Herboldsheimer (I) – Elected
  • (_______________________) Write In

SIOUX COUNTY SCHOOLS (DISTRICT #500)
ELECT 3; 4 YEAR TERM
Sioux County – 100% Reporting

  • elected Shon J. Whetham (I) – 299 (21.3%)
  • Nick M. Sanderson – 160 (11.4%)
  • Dennis G. Murphy (I) – 217 (15.5%)
  • Jill M. Heckert – 196 (14%)
  • elected Karen M. Huntrods – 236 (16.8%)
  • elected Judson T. Skavdahl – 293 (20.9%)

SIDNEY PUBLIC SCHOOLS (DISTRICT #1)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Steven F. Mattoon (I) – Elected
  • elected Douglas R. Means (I) – Elected
  • elected Brandon C. W. Brown – Elected

CREEK VALLEY SCHOOLS (DISTRICT #25-0025)
ELECT 3; 4 YEAR TERM

  • elected Amy Jay (I) – Elected
  • elected Jason Phillips (I) – Elected
  • elected Mike Hansen (I) – Elected

GOSHEN COUNTY SCHOOL DISTRICT #1
ELECT 5; 4 YEAR TERM
Goshen County – 100% Reporting

  • Deborah Battleson – 810 (3.8%)
  • Rob Branham (I) – 1781 (8.4%)
  • Jill (Jillybean) Bryan – 1717 (8%)
  • elected Dean Harshberger – 2535 (11.9%)
  • elected Jeff McClun – 2147 (10.1%)
  • elected Christine J. Miller – 2802 (13.1%)
  • Rick Murphree – 1192 (5.6%)
  • Valerie Peterson (I) – 1807 (8.5%)
  • Justin L. Rose – 1556 (7.3%)
  • elected Carlos Saucedo (I) – 1942 (9.1%)
  • elected Rodney K. Wagner – 2085 (9.8%)
  • Leslie Woster – 948 (4.4%)

GOSHEN COUNTY SCHOOL DISTRICT #1
2 YEAR TERM

  • elected Robert C. Byrd (I) – Unopposed

LARAMIE COUNTY SCHOOL DISTRICT #1 – AREA C
4 YEAR TERM
Laramie County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • Esther Davison – 0 (0%)
  • Brian C. Blosmo – 0 (0%)

LARAMIE COUNTY SCHOOL DISTRICT #1 – AREA D
4 YEAR TERM
Laramie County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • Billie J. Wilson – 0 (0%)
  • Lee May (I) – 0 (0%)

LARAMIE COUNTY SCHOOL DISTRICT #1 – AREA E
4 YEAR TERM
Laramie County – 0 of 0 Precincts Reporting

  • Mike Olsen – 0 (0%)
  • Neal Butler – 0 (0%)